Publicăm în serial texte înscrise la concursul de eseuri intitulat Tinerii, co-creatori ai educației, organizat de CCD Bihor și ISJ Bihor, inspirat de tema propusă de UNESCO pentru Ziua educației din acest an. Lista completă a premiilor o găsiți AICI.
Tinerii, baza piramidei educaționale moderne
Educația, prin definiție, este procesul complex de formare a unui individ, care asistat de o altă persoană experimentată sau o sursă credibilă, dobândește cunoștințe benefice în viața cotidiană și îl ajută la integrarea în societate. Tinerii sunt principalii beneficiari ai acestui sistem așa cum este cunoscut printre oamenii de rând, însă acest fapt nu-i exclude din a participa la crearea și formarea educației. Așa cum zice credința populară, tinerii sunt viitorul societății, iar aceștia sunt mai deschiși la noi oportunități și sunt mai creativi în conceperea de idei și proiecte, oferind câteodată lecții și celor mai experimentați.
Epoca actuală este preponderent acaparată de o eră a tehnologiilor, facilitând astfel accesul tinerilor la informații necesare în realizarea proiectelor. Faptul că tinerii își petrec o mare parte din timp în fața ecranelor nu-i afectează întotdeauna negativ, astfel tehnologia poate fi folosită și ca o armă educativă. Accesul informațiilor la un click distanță le oferă oportunitatea de a se documenta mai în profunzime asupra unui domeniu, ajutându-i la dezvoltarea de idei. Deschiderea către porțile noi ale informării le oferă oportunitatea de a se implica activ în realizarea unor proiecte alături de adulți, în multe cazuri ajutând la formarea respectivilor pe plan tehnologic, astfel este evidențiat rolul lor în co-crearea educației moderne. Așadar adaptarea lor la noile tehnologii le oferă o voce mai puternică în noua eră a educației.
Prin faptul că tinerii sunt beneficiarii primari ai sistemului de învățământ, aceștia sunt baza unei piramide care s-ar prăbuși fără ea. Prin participarea lor la viața școlară, pot remodela curriculumul prin adaptarea lui la cerințele moderne, oferind feedback-uri și analizând importanța fiecărei informații în lumea contemporană. În ultimele decenii, lumea a evoluat cu pași rapizi, iar recenziile din partea tinerilor pot duce la modelarea drumului educațional pentru a satisface cerințele lumii moderne, astfel programele vechi să fie înlocuite cu unele noi, de actualitate. Acestea fiind spuse, tinerii ca beneficiari principali ai sistemului educațional sunt cea mai puternică voce în formatarea acestuia.
Merită menționat și faptul că unii tineri pot deveni mentori pentru alți elevi și chiar adulți, astfel în multe școli întâlnim fenomenul de ajutor reciproc la unele materii în care se descurcă. Mulți elevi ajung să înțeleagă materia mai bine din explicațiile colegilor, prin simplu fapt că există o conexiune diferită, de coordonare, care rezultă într-o comunicare mai eficientă și înzestrare mai solidă a informațiilor. Așa tinerii pot deveni mentori pentru alți tineri, printr-o relație mai apropiată.
În concluzie, tinerii pot co-crea educația prin adaptarea la noi tehnologii și informații, formarea unui nou curriculum prin sugestii de actualitatea, cât și prin mentorarea altor tineri sau chiar adulți prin înzestrarea de cunoștințe în moduri pragmatice.
DARIUS RUGEA, clasa a X-a, MENȚIUNE III EX AEQUO