Picnicul de lectură: Evenimentul lansat de Asociația OvidiuRo la Școala Gimnazială „Oltea Doamna” Oradea

Totul a pornit de la acceptarea provocării lansate la nivel național de Asociația Ovidiu.Ro, de a se realiza acest picnic de lectură, indiferent de ciclu primar sau / și preșcolar, pe data de 4 iunie 2026. Sub deviza „Arată-ne unde citești!”, erau menționate pe afiș câteva condiții: un loc bun, cu iarbă sub picioare, o pătură, cerul deasupra, soare și bineînțeles cărți frumoase și copiii dornici să le descopere.

Zis și făcut: mai multe clase de la Școala Gimnazială „Oltea Doamna” din Oradea, coordonate de către cadrele didactice Cristiana Vidican, Nicoleta Mureșan, Maria Morar, Doina Săbău, Codruța Faur și Adriana Morgovan, au găsit timp pentru o astfel de activitate de tip outdoor, ieșind pe spațiul verde din curtea școlii. Copiii au avut cărți adaptate particularităților de vârstă, dar și individuale, specifice claselor din care fac parte, de la pregătitoare (unde au avut cărți pe silabe sau de la Editura Gama, pe nivel de dificultate), până la clasa a II-a.

Fiecare cadru didactic și-a coordonat activitatea în funcție de creativitatea și elevii pe care îi îndrumă și ghidează. Unele au preferat să și servească ceva, la finalul lecturii, pentru ca școlăreii să se simtă într-adevăr ca la un picnic: au gustat biscuți cu gem și limonadă sau ceai.

La final de zi, cu toții au concluzionat că a fost o idee foarte reușită, pe care pot să o repete ori de câte ori le permite timpul și orarul. Au văzut cât de frumoase și plăcute pot fi activitățile educative de tip outdoor, sperând ca, într-o perioadă în care câștigă teren deteșat filmul/ pelicula în detrimentul cărții, să facă din citit un obicei, „să-i prindă microbul”, pentru ca mai apoi să realizeze diverse proiecte ce implică cititul cărților. Un copil care citește va deveni automat un adult care gândește, pe care societatea îl va manipula mai greu.

Așadar, parafrazându-l ușor pe Nelson Mandela, putem afirma că un dascăl, un copil / mai mulți copii și o carte pot schimba lumea!

Și, nu în ultimul rând, dacă vrei să schimbi ceva, ca adult, fii tu schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume.

prof. înv. primar CRISTIANA VIDICAN,

prof. înv. primar NICOLETA MUREȘAN

Sursă imagine: fototeca Nicoleta Mureșan

Leave a comment