Parteneri în construcția educației viitorului

Publicăm în serial texte înscrise la concursul de eseuri intitulat Tinerii, co-creatori ai educației, organizat de CCD Bihor și ISJ Bihor, inspirat de tema propusă de UNESCO pentru Ziua educației din acest an. Lista completă a premiilor o găsiți AICI.

Educația ca parteneriat între profesor și elev

Educația este un proces continuu pe care îl parcurge fiecare individ în viața sa, de care depind existența și trăirile sale. Suntem într-o continuă învățare și cunoaștere toată viața, însă printre primii ghizi ai vieții noastre sunt profesorii.

Din perspectiva mea, rolul unui cadru didactic presupune ceva mai mult decât educația pe care o oferă, acesta înseamnă pentru elev: înțelegere, susținere și ambiționare.

Viziunea mea asupra educației ideale pornește de la impactul pe care profesorul îl are asupra elevului și de la “dialogul” pe care îl creează împreună. Nu este suficient ca acesta să ofere informații, iar cel din urmă să le asimileze, ci consider ca trebuie să existe o relație deschisă, sinceră și productivă. Elevul să fie dornic să meargă la studiu, nu să acționeze la impactul cuvintelor “așa trebuie”. De asemenea, rolul profesorilor este tot mai dificil de îndeplinit, deoarece noile generații au parte de foarte multe informații în mediul online, iar tehnologia este un factor care influențează, în unele cazuri, într-un mod negativ din punct de vedere comportamental.

Pentru a îmbunătăți sistemul actual, consider că ar fi benefic să se acorde o atenție deosebită procesului de învățare, nu doar rezultatului final. Co-crearea presupune și o responsabilitate sporită din partea noastră: trebuie să înțelegem că eșecul este doar o etapă de trecere, nu una definitorie și să nu mai concurăm obsesiv pentru note, obiective pe care și profesorii, la rândul lor, ar trebui să pună accent.

În concluzie, educația viitorului aparține celor care îndrăznesc să o redefinească. Suntem prima generație care are la îndemână resurse de informare, dar e nevoie de un parteneriat activ între profesor și elev pentru ca aceste informații să fie preluate în moduri constructive. Experiența profesorului și entuziasmul elevului vor putea contribui la construirea unui sistem educațional în care fiecare dintre noi să se simtă co-creator de viitor.

MARIA-ELENA VASILE, studentă, an I

Sursă portret: fototeca Maria-Elena Vasile

Leave a comment