Publicăm în serial texte înscrise la concursul de eseuri intitulat Tinerii, co-creatori ai educației, organizat de CCD Bihor și ISJ Bihor, inspirat de tema propusă de UNESCO pentru Ziua educației din acest an. Lista completă a premiilor o găsiți AICI.
Educația schimbă destine, nu doar destinații
„Dacă societatea ar plasa educația în centrul atenției, închisorile ar deveni muzee, polițiștii ar deveni poeți, iar psihiatrii ar deveni muzicieni…”, o afirmație realizată de renumitul psihiatru Augusto Cury ne face să ne punem multiple întrebări inițial de tipul „Oare ce a vrut să spună prin asta?”, însă în tot acest timp răspunsul stă chiar în fața noastră în viața de zi cu zi.
Educația contemporană se află într-un proces continuu de transformare la nivel global prin tehnologii de ultimă generație, având elevii și studenții ca beneficiari, iar una dintre cele mai importante direcții de dezvoltare este implicarea activă a tinerilor în co-crearea propriului parcurs educațional. Pentru prima dată în istorie trăim vremuri în care tinerii pot da frâu liber inovațiilor și ideilor, ieșind din postura de simpli participanți și receptori atunci când vine vorba de sistemul educațional și de modalitățile de învățare.
Participarea activă a tinerilor la luarea deciziilor care privesc propriul parcurs educațional le oferă o siguranță sporită și un statut important, dându-le șansa de a contribui direct la schimbare și de a-și asuma responsabilitatea pentru propriul viitor. Valorificând nevoile și ideile elevilor, aceștia vor dezvolta devotament, motivație și interes față de procesul educațional și pot sprijini integrarea eficientă a tehnologiei în activitățile de învățare. Astfel, educația devine mai relevantă, mai atractivă și mai bine adaptată realităților actuale.
În plus, implicarea tinerilor în procesul educațional contribuie la dezvoltarea competențelor civice, a gândirii critice și a capacității de colaborare, elemente esențiale într-o societate modernă. Aceștia reprezintă viitorul omenirii, iar doar prin implicarea lor ca agenți reali de schimbare a contextelor de învățare școala nu mai este percepută ca un mediu al supunerii, ci ca un spațiu al dialogului deschis, în care o generație întreagă se simte ascultată, respectată și înțeleasă. O întreagă generație este blamată pentru timpul excesiv pe care îl petrec pe dispozitive și cât de mult afectează parcursul lor educațional, însă nimeni nu decide să-i îndemne pe copii să-și valorifice calitățile dobândite într-un scop bun în folosul tuturor. Cum același Augusto Cury spunea: „Fără o laudă prealabilă, critica blochează inteligența și îl face pe copil să reacționeze din instinct, ca un animal amenințat.”, exact lucrul acesta se întâmplă în zilele noastre, de aceea tinerii sunt consumați de tehnologie fără a oferi un scop real educației.
De ce să mergem în aceeași direcție greșită, când putem face acum o schimbare pozitivă?
Este în favoarea tuturor ca elevii să vină cu drag pentru a învăța, a se dezvolta și a contribui activ la o lume modernă, mai educată și mai deschisă ideilor provenite din partea unui public aflat în perioada de studiu. Aceste afirmații sunt demne de luate în considerare întrucât uneori tinerii nu sunt ascultați în maniera în care ar trebui din cauza inexperienței sau a statutului social, iar asta poate duce la o stagnare a sistemului și o monotonie lipsită de evoluție.
Sistemul educațional trebuie să se afle într-o continuă dezvoltare pentru a ține pasul cu evoluția tehnologică, iar cei mai potriviți care pot propune inovații autentice sunt chiar cei care utilizează tehnologia zilnic și sunt la curent cu fiecare îmbunătățire a acesteia. Modernizarea educației nu este doar un proces opțional sau valabil în anumite contexte, ci o necesitate fundamentală pentru progresul societății și pentru formarea unor generații capabile să facă față provocărilor viitorului.
DAVID PANTEA, clasa a X-a
Sursă portret: fototeca personală David Pantea