O vară Erasmus+

Cum a influentat pandemia proiectele Erasmus+? In multe si nebanuite moduri.

Orice membru in echipa de proiect, fie el profesor, elev, parinte, coordonator sau director de scoala iti va putea vorbi despre exasperare, stres, numeroasele asteptari, incertitudini, sperante spulberate, dezamagiri,si noi sperante materializate sau nu. In calitate de coordonator a 3 proiecte Erasmus+, am avut parte in anul care a trecut de proiecte aprobate dar in asteptare, activitati desfasurate doar la nivel de clasa, nici macar de scoala,de mobilitati fizice transformate in intalniri virtuale, de cursuri amanate care intr-un final au avut loc…Multe emotii si sentimente amestecate sub semnul unei parca vesnice asteptari.

Dupa un an in care nimic nu parea sa se lege si deja obosisem sa gasim solutii viabile pentru o situatie nemaintalnita, iata ca am indraznit sa planificam cursurile proiectului Erasmus+ de formare profesionala intitulat “Our Digital Classroom”. Planificate initial a avea loc in vara anului 2020, decalate pe vara urmatoare, cele 4 mobilitati s-au transformat in 3, in lunile iulie si august, cea de-a patra urmand sa se desfasoare saptamana viitoare, la sfarsit de septembrie.

Proiectul nostru are ca scop principal imbunatatirea competentelor digitale ale cadrelor didactice prin  utilizarea resurselor si aplicatiilor digitale in scopuri educationale  si dobandirea de noi modalitati prin care profesorii pot stimula elevii sa cerceteze, creeze si sa invete. Un alt aspect vizeaza dezvoltarea abilitatii de “ learning to learn – lifelong learning”- invatarea pe tot parcursul vietii. Pe langa competentele digitale proiectul le mai dezvolta si pe cele lingvistice, prin utilizarea limbii engleze la curs dar si in afara acestuia, cele sociale si civice, prin lucrul in echipe multi-nationale, cat si cele culturale, prin vizitarea orasului si a atractiilor sale. Anterior deplasarii,viitorii participanti la mobilitati au participat la cursuri de pregatire lingvistica si culturala organizate de profesori ai colegiului nostru.

Prof. LUCIA CIGHIR

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s