Premiul întâi pentru colindătorii din Țara Beiușului!

Sărbătorile creştine ale Naşterii Domnului, Anului nou şi Bobotezei au în viaţa creştinilor de pretutindeni o semnificaţie aparte, aducând bucurie, linişte şi armonie în sufletele noastre. Colindele, cele mai vechi forme de manifestare a folclorului religios românesc, creaţii populare, au răsunat în casele creştinilor din generaţie în generaţie ajungând până în zilele noastre.

Joi, 15 decembrie 2022, colindele din Țara Beiușului au răsunat în municipiul Oradea, interpretate de glasurile cristaline ale elevilor Ansamblului Cununița al Școlii Gimnaziale Nicolae Popoviciu Beiuș. Grupul de colindători a fost alcătuit din elevii: Andreea Popa, Casian Bărcaș, Antonia Ciurba, Patriciu Degău, Iasmina Doble, Andrei Popa, Daria Hus, Maria Pituț, Andrei Laza, Alexia Șerb, Ariana Jula, Larisa Brumă, coordonați de subsemnata, director prof. Daniela Rada, și de prof. Rodica Hele.

Mulțumim tuturor celor care ne-au primit și ne-au răsplătit: Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Banca Națională a României – Agenția Bihor, Casa Corpului Didactic Bihor, Primăria Municipiului Oradea.

Grupul a participat apoi la Parada costumelor populare și la concursul Noi umblăm a colinda, ediția a XVI-a, organizat de Inspectoratul Școlar Județean Bihor, împreună cu alte instituții partenere la Era Shopping Park Oradea, obținând Premiul I și aplauze binemeritate!

Felicitări! Ne mândrim cu elevii noștri!

Încheiem cu urarea scandată cu dăruire de colindători:

Să vă fie casa, casă,

Să vă fie masa, masă,

S-aveți fetele frumoase

Și holdele mănoase.

Câte pietre la fântână,

Atâtea oale cu smântână.

Câte paie pe casă,

Atâția galbeni pe masă.

Și la anu’ când venim,

Să putem să mulțumim,

Mai bine să vă găsim!

La anu’ și la mulți ani!

director prof. DANIELA RADA

prof. RODICA HELE

Școala Gimnazială Nicolae Popoviciu Beiuș

Sursă imagini: fototeca personală Daniela Rada

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s