Spiritul gojdist și multiplele sale valențe

În cadrul activităților dedicate patronului spiritual Emanuil Gojdu, în data de 23 februarie 2023, profesorii de educație plastică Mircea Boțog și Laura Mureșan au organizat o expoziție aniversară și desene pe asfalt, activități care au antrenat imaginația și dorința de implicare a elevilor de gimnaziu.

În paralel, în sala de sport și în curte s-au desfășurat jocuri sportive pentru gimnaziu – meciuri de fotbal și baschet, dansuri – coordonate de catedra de educație fizică și sport: prof. Liana Papagiannis, prof. Oana Paul, prof. Daniel Hulea, prof. Laurențiu Pop. La aceste activități școala noastră s-a bucurat de prezența unor elevi și profesori de la Colegiul Național Mihai Eminescu și Liceul Teoretic Aurel Lazăr.

Atelierele Gojdiști pentru gojdiști au oferit elevilor de liceu posibilitatea de a interacționa cu foști elevi ai școlii noastre, specialiști în diferite domenii: organizare de evenimente, IT, antreprenoriat, medicină, arhitectură, design interior, modelare și vizualizare 3D, peisagistică, design de bijuterii, Parlamentul European, social media, e-commerce, nutriție, ilustrator, graphic editor, drept și dezbateri.

Liceenii și profesorii s-au bucurat de prezența unor invitați speciali:

 • Bogdan Bodea – De la Mate-Info intensiv la Drept
 • Mihaela Bar – wedding and event organizer
 • Adrian Madar – o consistentă activitate profesională, deținând poziții cheie, de top, atât în domeniul financiar-bancar, cât și în consultanță
 • Horațiu Tănescu – IT și antreprenoriat
 • Roxana Mureșan – Dialog despre ceea ce voiam să aud eu, gojdistă fiind
 • Despre calea medicinii – discuție de panel: Dr. Silviu Corbu – medic primar oncolog; Dr. Antonia Fiterău – medic rezident medicina de laborator SCJU Bihor; Vlad Iova – student Institutul Medico-Militar, București; Suha Kalman – studentă Facultatea de Medicină, Universitatea Carol Davila, București; Daria Neag – studentă Facultatea de Medicină, Universitatea Iuliu Hațieganu, Cluj-Napoca; Rafaela Moale – studentă Facultatea de Medicină, Universitatea Oradea; Dr. Iuliu Torda – asistent univ. Drd fac de Medicină Veterinară Timișoara și medic veterinar în județul Bihor
 • Tudor Orțan – fondator și manager ZALECO. Oportunitățile antreprenoriatului în vremuri de criză. Ce este antreprenoriatul? Cum poate impacta pozitiv comunitatea? Care sunt oportunitățile antreprenoriale pe care le deschid perioadele de criză de diverse naturi?
 • Iulia Ursuța – Domenii creative – arhitectura, designul interior, modelarea și vizualizarea 3D
 • Diana Codrean și colegii ei, Cosmina, Natalia, Ștefi și Vlad – workshop de peisagistică GOJDUscape
 • Ana Dobraș – Dar din dar se face rai, Workshop despre design de bijuterii
 • Gabriel Vârtop – Cum funcționează Parlamentul European, ce face un europarlamentar și ce impact are activitatea sa
 • Mihai Dacin – Social media – divertisment sau instrument?
 • Cătălin Popa – Cum să reușești în carieră, singur, printre străini și pile
 • George Lucian – Ce am făcut după ce am absolvit Gojdu
 • Dan Ghiță – Cum să îți alegi propriul drum profesional
 • Codrin Morariu – Cum îmi găsesc chemarea? Și dacă o dau în bară?
 • Anca Tamba – Antreprenoriat si profesii din sfera e-commerce
 • Raluca Straciuc – The future of bread lies in its past – nutriție și branding la o brutărie aflată la a doua generație
 • Dragoș Boțcău – Illustrator, graphic editor Better than me

Organizarea atelierelor a fost realizată de profesorii Cristina Ignat, Anița Luncan și Anca Mile, iar din echipa de proiect au făcut parte profesorii: Livia Mircea, Andreea Jurcă, Augustin Stan, Corina Matei, Maria Niță, Florica Crețiu, Anița Luncan, Corina Păcurar, Anemona Nemeti, Camelia Ursuța, Daniela Gâb, Florentina Barta, Ramona Ola, Csilla Veresztoi, Liana Bako, Liana Bondici, Adrian Niță, Camelia Porumb, Daniela Iederan, Raluca Mica, Anca Albu, Dora Anderson, Liliana Sonea și Ciprian Sonea.

prof. FLORENTINA BARTA,

Colegiul Național Emanuil Gojdu, Oradea

Despre acțiunile realizate cu ocazia Zilelor patronului spiritual de la CN Emanuil Gojdu mai puteți citi AICI și AICI.

Sursă foto: Alissa Kiss, Consiliul Elevilor CN Emanuil Gojdu, Oradea

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s