Colorează-ți visele!

În luna martie dăm startul activităților antidrog în Colegiul Național Onisifor Ghibu Oradea, realizate în cadrul proiectului educativ local Colorează-ți visele!, care și-a propus implicarea activă a elevilor eşantionaţi în proiect pentru buna implementare a acestuia, sub dublu aspect: participanţi şi beneficiari direcți, ai demersului de conştientizare a generaţiei noastre, cu privire la evitarea consumului recreaţional sau experimental, riscurile şi efectele consumului de droguri, precum şi prezentarea alternativelor de petrecere a timpului liber.

În acest an tema concursului este Activitățile outdoor – replică la droguri. Echipa noastră este formată din patru elevi, coordonaţi fiind de prof. Violeta Jăhăleanu, și încă patru elevi voluntari care și-au dorit să se implice direct în realizarea proiectului.

Activităţile vor fi realizate pe parcursul a două luni, din martie până la sfârşitul lui mai, luna iunie fiind destinată jurizării proiectului şi desemnării câştigătorului care va reprezenta județul Bihorul la faza naţională a concursului.

Fiindcă singuri nu am reuși să ne atingem maximul potențial, alături de echipa noastră sunt partenerii noștri, cărora ne dorim să le mulțumim pentru implicarea în acest demers educațional: Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Bihor; Inspectoratul Școlar Județean Bihor; Asociația Părinților Adoptivi, Asociația „Vieți schimbate” Oradea, Cinema Palace Lotus; Carrefour Lotus, Oradea.

Tematica abordată de echipă este, din punctul de vedere al artistului, prin realizarea compoziţiilor plastice tematice, al omului de știință prin informaţiile pe care le vom primi de la specialiştii în domeniu și al omului de rând, prin implicarea noastră a elevilor în activităţile tematice organizate. Vom organiza numeroase colaborări practice, direct utile campaniei, echipei și a publicului implicat. Parcursul va fi unul foarte îndrăzneț, deoarece, necesită dedicație trup și suflet din partea echipei, cunoștințe în diverse domenii, utilizarea tuturor resurselor disponibile, management eficace și care va accesa toate calitățile celor implicați, fiecare membru având sarcini specializate pe un anumit domeniu.

Așadar, în următoarelor două luni, ne-am propus să realizăm activităţile:

 • STUDENT PENTRU O ZI, PROFESOR PENTRU O VIAȚĂ – activitate prin care noi, elevii, ne
  vom intersecta cu mediul academic și vom avea posibilitatea de a realiza o creație plastică alături
  de studenți la Facultatea de Arte din Oradea
 • PICĂTURI DE CURCUBEU – acesta va fi titlul sugestiv al expoziţiei ce va fi realizată cu lucrările
  plastice tematice ale elevilor din şcolile partenere; vom realiza tricourile care ne vor însoți ca
  element de identificare la fiecare activitate; vom realiza diverse material promoționale utile
  proiectului
 • DIN DRAGOSTE PENTRU SEMENI – o activitate de voluntariat care are ca scop pregătirea unor pachete cu dulciuri pentru un azil de bătrâni din Oradea, acestea fiind dăruite înainte de Sărbătorile Pascale
 • FLASHMOB – realizat la nivelul școlii în care ne dorim să implicăm întreaga școală, pentru a spune în cor că noi avem o atitudine antidrog
 • DROGURILE, ÎNCHISORI ALE SUFLETULUI – vom sta de vorbă cu un preot pentru a vedea
 • poziţia bisericii în ce priveşte consumul de droguri
 • AMINTIRI CE MĂ DOR – vom încerca să stăm de vorbă cu persoane care au consumat droguri, pentru a fi o mărturie vie pentru cei care desconsideră pericolul la care se expun optând pentru consumul lor
 • SPUNE DA SPORTULUI ȘI NU DROGURILOR! – prin care ne dorim să promovăm importanța sportului și a stării de bine pe care ne-o oferă sportul. Activitatea va consta într-un joc de fotbal și un joc de volei
 • HAI HUI PRIN ORAȘ – activitatea vizează deplasarea echipei în zona centrală a orașului, și va avea ca scop identificarea stilurilor arhitecturale ale edificiilor orădene, pentru că ne dorim prin această activitate, să putem contribui la sensibilizarea tinerei generaţii faţă de valorile culturale, astfel încât acestea să fie descoperite cât și promovate de către elevi
 • PICTAȚI CU NOI – se va organiza la nivelul școlii un concurs județean de pictură, pentru a ne bucura împreună de frumusețea culorilor
 • TRAMVAIUL COPIILOR – va avea în vedere decorarea unui mijloc de transport în comun din Oradea cu lucrările selectate în cadrul concursului
 • MAI INFORMAT, MAI GREU DE MANIPULAT – vom organiza o sesiune de informare cu privire la consumul de droguri – invitați speciali fiind reprezentanți ai Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bihor și ai Asociației ”Vieți schimbate”
 • LA ASOCIAȚIA ”VIEȚI SCHIMBATE” – vizită la sediul asociației din localitatea Cihei; prin implicarea elevilor în activitățile specifice unui asemenea centru de zi, aceștia cunoscând și o altă față a vieții, din care probabil vor avea multe de învățat
 • MECI DEBATE – prin care elevii clubului Debate a școlii vor juca un meci argumentativ pro și contra consumului de droguri

Odată realizate aceste activități, proiectul scris, pozele doveditoare, articolele, mărturiile, impresiile, vor face obiectul unui portofoliu, cu care vom participa la faza județeană a Concursului Național de Proiecte Antidrog „Împreună” 2023.

Acestea fiind spuse, noi, echipa de proiect a ediției 2022-2023, ne aventurăm în această provocare, din care ne dorim să ne întoarcem învingători!

AMALIA BUDA,

clasa a IX-a, CN Onisifor Ghibu Oradea

Sursă foto: fototeca personală Violeta Jăhăleanu

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s