Casa Corpului Didactic a Județului Bihor în parteneriat cu Universitatea Creștină „Partium” din Oradea și Fundația Studio Kiss din Oradea a organizat trei workshopuri culturale în lunile februarie-martie-aprilie 2026 în limba maghiară. Urmează partea a treia a evenimentului – MUZEU – organizat și documentat de prof. metodist CCD Bihor, Demeter Ignác Attila.
KULTURÁLIS HATÁSOK: MÚZEUM
„Minden jó, ha vége jó” (Shakespeare)
A mai oktatás egyik legnagyobb kihívása, hogy miként lehet a különböző generációkat és képzési szinteket összekapcsolni egy közös, inspiráló cél érdekében. Erre a problémára kínált innovatív választ a február 14-én útjára indult Kulturális hatások: Irodalom – Színház – Múzeum – projekt.
A februártól áprilisig tartó programsorozat havonta egy-egy alkalommal várta az érdeklődőket. A kezdeményezés fő célja egy olyan közös tudástér megteremtése, amelyben a különböző oktatási szintek résztvevői – gyakorló pedagógusok, diákok és egyetemi hallgatók – nem elkülönülten, hanem együttműködve, egymástól tanulva járulnak hozzá az identitásformálódás támogatásához. – fogalmazta meg Vigh Ivett-Barbara bejegyzésében.
Mindhárom alkalommal jeles meghívott előadók és szemináriumvezetők hozták el és adták tovább tudásuk legjavát.
A harmadik alkalom középpontjában a MÚZEUM állt.
Tartalmas előadásában Mihálka Nándor régésznek (A nagyváradi vár – történelem, régészet, múzeum) sikerült a rendelkezésre álló 90 perc alatt bemutatnia a nagyváradi vár régi és új arcait, hiszen zaklatott történelmünk során számos változáson, fejlődésen és három ostromon is átesett.
Az előadásában külön kitért a Királyfia bástya régészeti leletanyagára, a munkálatok nehézségeire és szépségeire.
A szakember a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság tagjaként vállalt szerepet a workshopban. (https://www.pbmet.ro )
A gyakorlati foglalkozások során jómagam is tartottam egy szemináriumot Múzeumpedagógia (jógyakorlatok nemcsak pedagógusoknak) címmel. Ebben bemutattam a múzeumpedagógia néhány vetületét felhívva a jelenlevők figyelmét a múzeumi oktatás előnyeire és lehetőségeire. Szóba került többek között az idén harmadik alkalommal megtartandó 25 órás múzeumpedagógiai alapképzés is, amelyet a jelenlevő magyartanárok közül többen is elvégeztek már.
Felhívtam a középiskolás diákok és az egyetemista hallgatók figyelmét arra, hogy az ehhez hasonló képzések szervesen hozzátartoznak egy pedagógus munkájához. Nemcsak kirándulásokat, de kulturális élményeket is szükséges szervezniük a diákjaiknak, amennyiben ezt a pályát választják, és ezek közül az egyik, ha nem a legfontosabb a múzeumlátogatás.
A második szemináriumnál teret váltottunk és meglátogattuk a Partiumi Színházi Gyűjteményt (Nagyvárad, Pavel u. 10. szám), ahol Kiss Törék Ildikó és Meleg Vilmos színművészek Emlékek.
Értékmentő színházi gyűjtemények címmel mutatták be az általuk létrehozott és kezelt gyűjteményt. A Kiss Stúdió hangtechnikusa, Piski Norbert anekdotákkal és más információkkal járult hozzá a bemutatóhoz. A legérdekesebb mozzanat számomra az volt, amikor kiderült, hogy a néhai Varga Vilmos színművész több mint 350-szer játszotta el Francois Villon csavargóját.
Megtekinthettük ezt a fellépőruhát is, valamint az előadásokról készült fényképeket és a kiállított tárgyakat. Ajánljuk szeretettel megnézni ezt a páratlan színházi gyűjteményt!
A workshop célközönsége is rendhagyó volt. A szervezők 15 középiskolás diákot, 15 egyetemista hallgatót és 30 pedagógust vártak a rendezvényre. Hogy hányan voltunk? Pont annyian, hogy ha kétszer annyian lettünk volna, akkor sem telt volna meg a terem. Reménykedünk abban, hogy jövőre jobb kommunikációval, gazdagabb marketinggel többeket szólíthatunk meg.
Köszönjük szépen a résztvevőknek a jelenlétet, a tartalmas együttlétet, a csoportmunkát, a biztatást, a Partiumi Keresztény Egyetemnek a helyszín biztosítását és a szervezést, illetve a Partiumi Színházi Gyűjtemény működtetőinek a lelkesedést, a támogatást és a szervezést.
A tevékenység végén a pedagógusoknak igazolás jár, az egyetemista hallgatóknak és a középiskolás diákoknak pedig részvételi oklevél.
Minden jó, ha vége.
A harmadik, MÚZEUM szekció felelőse Demeter Ignác Attila magyartanár volt, aki a Bihar Megyei Pedagógusok Háza egyik módszertani pedagógusa. A szekció bemutatását is ő jegyzi.
Demeter Ignác Attila, módszertanos pedagógus