Când profesorul devine ghid

Publicăm în serial texte înscrise la concursul de eseuri intitulat Tinerii, co-creatori ai educației, organizat de CCD Bihor și ISJ Bihor, inspirat de tema propusă de UNESCO pentru Ziua educației din acest an. Lista completă a premiilor o găsiți AICI.

Tinerii, co-creatori ai educației

Educația nu ar trebui să fie un proces în care elevii primesc informații pasiv, ci un spațiu al dialogului, al descoperirii și al formării profesionale. Într-o lume aflată într-o continuă schimbare tinerii nu mai pot fi considerați simpli beneficiari ai educației, ci co-creatori ai acesteia, implicați în propriul parcurs de învățare.

De multe ori școala pune accent pe memorare și reproducerea informațiilor, mai ales în sistemul de învățământ românesc, lăsând prea puțin loc gândirii critice și dezvoltării creativității. Evaluarea elevilor se bazează pe cât de bine respectă un anumit tipar și pe cât își amintesc la momentul respectiv, nu pe o gândire logică și coerentă. Consider că educația ar trebui să valorifice ideile elevilor și elevii ar trebui să fie încurajați să pună cât mai multe întrebări și să propună soluții, nu doar să accepte răspunsuri prestabilite.

Un rol important în acest proces îl are relația dintre elev și profesor, relație care adesea se bazează pe frică. Atunci când profesorul devine un ghid, elevul capătă încredere și motivație. Implicarea elevilor în decizii legate de activități, proiecte sau metode de predare ar putea transforma școala într-un mediu mai deschis și mai adaptat nevoilor reale ale tinerilor.

Educația viitorului trebuie să dezvolte competențe precum gândirea logică și mai ales capacitatea de adaptare și colaborare. Acestea nu pot fi realizate fără participarea activă a elevilor. Doar printr-un efort comun, în care tinerii sunt ascultați și încurajați să contribuie la diferite activități. Urmând aceste lucruri se poate ajunge la un sistem de învățământ superior, precum este cel finlandez.

În concluzie, tinerii nu sunt doar elevi ai prezentului, ci arhitecți ai educației de mâine, iar un sistem educațional construit pe baza unei legături între profesor și elev va rezulta într-un sistem pregătit pentru viitor.

RAREȘ STOICHIȚESCU, student, an I

Sursă portret: fototeca personală Rareș Stoichițescu

Leave a comment