Borcanul cu bucurii

Ani la rând am cultivat starea de bine în rândul elevilor din colectivele claselor pe care le-am condus. Dincolo de sarcinile didactice, obiective propuse sau competențe urmărite am considerat că starea de bine emoțională are multe beneficii asupra elevului, dar și în formarea sa ca viitor adult. Până să ajungă adult, elevul are oportunități de a-și forma o educație pozitivă chiar din sala de clasă, atât prin activități școlare, cât și prin cele extrașcolare.

Redau mai jos un exemplu elocvent de proiect de activitate extrașcolară pornind de la conceptul BUCURIE, iar activitatea s-a numit: BORCANUL CU BUCURII. Această activitate nu a fost încadrată în Planul activităților educative la clasă, ci a fost o activitate promisă elevilor încă din Clasa Pregătitoare, ca o activitate de consiliere, destindere și un specific al managementului clasei. Activitatea a avut succes, ecou și finalitatea: Borcanul cu bucurii a fost dus acasă, la sfârșit de an școlar,  pentru a se bucura întreaga familie de acel borcan al fiecărui elev!

PROIECT DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ

BORCANUL CU BUCURII

Nume și prenume: LUCA CRISTIȚA

Unitatea de învățământ: LICEUL SANITAR ,,VASILE VOICULESCU“- STRUCTURA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,IOAN SLAVICI“, ORADEA/BIHOR

Clasa: Clasa IA

Tema activității: Borcanul cu bucurii

Scopul: Explorarea conceptului de bucurie; încurajarea exprimării bucuriei și experimentarea stării de bine

Obiective:

  • Conștientizarea importanței sentimentului de bucurie/fericire în viața copilului
  • Dobândirea unor informații noi despre modalitatea în care sentimentul de bucurie poate fi simțit de copil în mediul școlar
  • Implicarea în oferirea unui model pozitiv de practicare a bucuriei, în școală
  • Descrierea de modalități diferite de exprimare a bucuriei

Mijloace de realizare: Strategia – Utilizarea resurselor digitale comune elevilor: vizionare de film, conversație euristică pe baza filmulețului vizionat, brainstorming pe baza cuvântului Bucurie, activitate practică-realizarea borcanului cu bucurii, formularea unui mesaj scris pentru borcanul cu bucurii, audierea unui cântecel/joc muzical pe tema bucuriei, expoziția de borcane

Materiale didactice: tabla magnetică, laptop, videoproiector, filmuleț cu poveste terapeutică, un borcan etichetat care va deveni Borcanul cu bucurii, bilețele de dictando de culoare galbenă pentru  scrierea mesajelor,  instrumente de scris, diferite emoticoane sau abțibilduri atractive.

Scenariul activității

1. Moment organizatoric

      Copiii sunt în sala de clasă, așezați cu scaunele în semicerc. Se creează climatul necesar desfășurării în condiții optime a activității extrașcolare. Se pregătește spațiul pentru depozitarea borcanelor aduse de copii,  etichetate anterior. Se verifică funcționarea aparaturii moderne.

2. Captarea atenției

Prin Strategia – Utilizarea resurselor digitale comune elevilor  se prezintă elevilor o poveste terapeutică (filmuleț):  ,,Borcanul cu râsete“

   3.  Anunțarea temei

       – Dragi elevi, dragi fluturași, pornind de la această poveste din care învățăm despre emoții pozitive și ne dorim să avem o stare de bine,  putem și noi transforma borcanele pe care le-ați adus la școală în niște borcane pline de bucurie! De aceea vă propun să desfășurăm o activitate numită: Borcanul cu bucurii!

  4. Desfășurarea activității

          *Adresez  câteva întrebări elevilor:

–         Cum te-ai simțit când ai vizionat filmulețul cu povestea borcanului de râsete?

–         Ce ai fi făcut dacă erai în locul fetiței?

–         Ai dori să ai și tu un astfel de borcan? Ai putea să aduni râsete, realizări, încurajări sau laude, pe scurt: bucurii privind activitatea ta școlară?

–         Ce mesaje de bucurie putem aduna în borcan pornind de la ceea ce  ne sugerează cuvântul ,,Bucurie“? – brainstorming

–         Care ar fi  modalitățile de exprimare a bucuriei unui copil?

(Răspunsurile vor fi argumentate!)

          *Pornind de la răspunsurile elevilor se ajunge la propunerea ca fiecare copil  să-și   transforme borcanul etichetat într-un Borcan cu bucurii trăite în mediul școlar. Aceste bucurii vor conduce la sentimentul de fericire, la sentimentul de satisfacție școlară!

          *Se  dau exemple de mesaje care pot fi scrise și apoi introduse în acest borcan până la finalul anului școlar, pe baza răspunsurilor copiilor. Mesajele de bucurie pot fi sub formă de: încurajări, feedback pozitiv, laude, aprecieri, depășirea unui obstacol, progres, exprimarea liberă a sentimentelor și gândurilor, exprimarea satisfacției școlare. Pe termen lung, la Festivitatea de premiere copiii se vor bucura alături de părinți și colegi de mesajele primite și adunate în borcan și vor sărbători bucuria simțită pe parcursul cursurilor, pauzelor sau activităților școlare și extrașcolare. De asemenea,  se va sărbători starea de bine trăită în mediul școlar, alături de colegi și profesori.

   5. Asigurarea transferului și a feed-back-ului

-Putem aduna bucuriile începând chiar acum. Vă veți gândi și veți descoperi ce v-a adus bucurie în cadrul acestei activități și vom nota 1-2 mesaje de bucurie trăită acum și aici. Am pregătit bilețele de dictando de culoare galbenă pentru scrierea mesajelor. La început vom scrie cu ajutorul profesorilor clasei  mesaje cu litere mari de tipar, apoi vom scrie și mesaje cu litere de mână, în funcție de literele studiate.

 6. Evaluarea activității

– Se va realiza prin citirea unor mesaje scrise.

– Se vor aplauda mesajele prezentate.

– Se vor face aprecieri verbale privind desfășurarea activității și participarea activă a elevilor.

-Activitatea se va încheia cu un joc muzical: Dacă vesel se trăiește!

La sfârșit de an școlar  elevii au sărbătorit promovarea clasei I, dar au avut și șansa de a duce acasă borcanul decorat, plin cu bucurii care le-a insuflat starea de bine emoțională, un borcan simplu la început, dar la final devenit  Borcanul cu bucurii!

Providența a făcut ca în acest an școlar să particip la un program de formare continuă: Educație pozitivă-Educație parentală-Starea de bine, astfel că am avut acces la perfecționare didactică, relaționare foarte bună cu alți colegi din țară, exerciții practice demonstrative,  bibliografie necesară aprofundării stării de bine.

Bibliografie / webografie

prof. înv. primar CRISTIȚA LUCA,

Liceul Sanitar ,,Vasile Voiculescu“, Structura Școala Gimnazială ,,Ioan Slavici“

Sursă portrete: fototeca Luca Cristița

Leave a comment